Men
 
Kedvencek-bellts
Hozzads a Kedvencekhez
 
Kezdoldal-bellts
Bellts kezdlapnak
 
Linkek
 
Versenyek 2015

mrcius 13-15. Ausztrl Nagydj
pole: Lewis Hamilton
gyztes: Lewis Hamilton
mrcius 27-29. Malj Nagydj
pole: Lewis Hamilton
gyztes: Sebastian Vettel
prilis 10-12. Knai Nagydj
pole: Lewis Hamilton
gyztes: Lewis Hamilton
prilis 17-19. Bahrain Nagydj
pole: Lewis Hamilton
gyztes: Lewis Hamilton
mjus 8-10. Spanyol Nagydij
pole: Nico Rosberg
gyztes: Nico Rosberg
mjus 22-24. Monaco Nagydj
pole: Lewis Hamilton
gyztes: Nico Rosberg
jnius 5-7. Kanadai Nagydj
pole: Lewis Hamilton
gyztes: Lewis Hamilton
jnius 19-21. Osztrk Nagydj
pole: Lewis Hamilton
gyztes: Nico Rosberg
jlius 3-5. Brit Nagydj
pole: Lewis Hamilton
gyztes: Lewis Hamilton
jlius 24-26. Magyar Nagydj
pole: Lewis Hamilton
gyztes: Sebastian Vettel
augusztus 21-23. Belga Nagydj
pole: 
gyztes:

szeptember 4-6. Olasz Nagydj
pole: 
gyztes: 

szeptember 18-20. Szingapr Nagydj
pole: 
gyztes: 

szeptember 25-27. Japn Nagydj
pole: 
gyztes:

oktber 9-11. Orosz Nagydj
pole: 
gyztes: 

oktber 23-25. Amerikai Nagydj
pole: 
gyztes:

okt. 30. - nov. 1. Mexiki Nagydj
pole: 
gyztes: 

november 13-15. Brazil Nagydj
pole: 
gyztes: 

november 27-29. Abu Dhabi Nagydj
pole: 
gyztes: 

 
Kpek 2006

Bahrein
Malajzia
Ausztrlia
San Marino
Eurpa
Spanyol
Monaco
Silverstone
Kanada
USA
Francia
Nmet
Magyar
Trk
Olasz
Brazil

 
Piltk honlapjai
 
Csapatok honlapjai
 
F1 Jtkok
 
Szablyok 2014-ben

Kevesebb motor s sebessgvlt

Amint az elszezonban vilgosan kiderlt, a csapatok szmra egyelre az is komoly kihvst jelent, hogy legalbb alapszinten mkdkpess tegyk a ketts hibrid rendszerrel felvrtezett V6-os turbkat. Csakhogy ez hossz tvon nem lesz elg: mg ugyanis a versenyzknek tavaly nyolc motorral kellett teljestenik a szezont, az idn mr csupn t ll a rendelkezskre a tizenkilenc fordul alatt. Eszerint egynek tlagosan kb. 2900 km-t kell majd kibrnia, amit nem lesz knny biztostani; a tesztidszak sorn ennl a legmegbzhatbbnak tekinthet Mercedesnek is egy hajszllal kevesebb, 2667 km utn kellett kicserlnie a hajtslncot az autjban – igaz, hivatalosan csak elvigyzatossgbl.

Mostantl egybknt is rdemes a „hajtslnc" kifejezst hasznlnunk a kevsb szabatos „motor" helyett. A szablyzat ezt hat fdarabra bontja, gymint:

1) ICE – maga a belsgs motor 90 fokos hengerszggel
2) MGU-K – a kinetikus motor-genertor (tulajdonkppen a KERS tovbbfejlesztse)
3) MGU-H – a turbinval kapcsolatban ll henergij motor-genertor
4) TC – a turbfeltlt
5) ES – az sszesen 20-25 kg tmeg akkumultorok
6) CE – a vezrlelektronika

A Sportszablyzat motorok hasznlatrl rendelkez 28.4-es cikkelye mr nem egyetlen egysgknt kezeli a minimum 145 kg-os hajtslncot, hanem azt kti ki, hogy mindegyik fdarabbl egyenknt tt lehet felhasznlni az idny folyamn. Mgpedig tetszleges kombinciban, vagyis a csapatok megtehetik, hogy a Spanyol Nagydjra pldul az Ausztrliban bevetett motort, a Malajziban bevetett turbfeltltt, s a Knban bevetett kinetikus motor-genertort szerelik az autjukba. Ez az adott plya ltal tmasztott kvetelmnyektl s a klnfle egysgek llapottl fgg.

Ennek megfelelen a keret tllpsrt jr bntetsek rendszere is bonyolultabb vlt. Ha valaki egy teljes hajtslncbl hasznlja fel a hatodikat, az adott versenynek a bokszbl kell nekivgnia. Ha csupn a fenti fdarabok egyikbl – pldul a vezrlelektronikbl – szereli be a hatodikat, automatikusan tz rajthelyes bntetst kap, az jabb fdarabokrt (pldul a hatodik turbfeltltrt) viszont mr csak t rajthelyes bntets jr. A hetedik fdarabrt megint tz hellyel soroljk htra a rajtrcson, s gy tovbb.

Az extra fdarabokrt jr bntetseknek van egy j rdekessgk is. Ha valakinek kiosztjk a plusz 10 helyet, de trtnetesen csak 7-tel tudjk htrbb sorolni, mert az idmrn 15. lesz a 22 rsztvev kzl, a maradk 3 pozcinyi vesztesget tovbbviszi a kvetkez versenyre (ha azonban ott sem tudja teljesen letlteni, a kettvel ksbbire mr nem). Ennek az a clja, hogy a retorzinak legyen nmi ttje azok szmra is, akik az idmrn a sereghajtk kztt vgeznek.

rdemes tudni, hogy az j genercis V6-os turbk hardvernek fejlesztse februr 28-n lezrult: 2020 vgig hivatalosan mr csak biztonsgi, megbzhatsgi s kltsgcskkentsi szempontok ltal indokolt fizikai mdostsok vgezhetk rajtuk. Lnyegben teht ugyangy befagyasztottk ezeket a motorokat is, mint 2006 s 2013 kztt a V8-as szvkat, br a szoftverkn ezutn is szabad vltoztatni.

Szigortottk az immr 8 sebessges vltkra vonatkoz elrsokat is, amelyekkel mostantl az eddigi t helyett hat futamot kell egyhuzamban teljesteni. Tovbbra is igaz viszont, hogy a pnteki szabadedzseken msik vlt hasznlhat, s egy nem szndkos kiess utn mindig szabad a csere - a ciklus akkor rtelemszeren jrakezddik. Persze krds, hogy az idn, amikor az elz vekhez kpest sokkal tbb mszaki hiba vrhat, kpes lesz-e egyltaln valaki zsinrban hat versenyt befejezni.

lland rajtszmok

A piltk rajtszma eddig vrl vre, lnyegben a csapatuk elz szezonban elrt konstruktri helyezse szerint vltozott. Ez megneheztette az azonostsukat, radsul nem volt elnys a hozzjuk ktd termkek forgalmazsa szempontjbl sem. gy szletett meg az lland rajtszmok forradalminak aligha nevezhet tlete: a versenyzknek olyan szmot kellett vlasztaniuk maguknak, amely mostantl az egsz plyafutsuk sorn vgig fogja ksrni ket, s amelyet az autjuk eleje mellett a sisakjukon is jl lthatan fel kell tntetnik.

Az uralkod vilgbajnok abban a kivtelezett helyzetben van, hogy ha akarja, vlaszthatja a sttuszt jelz 1-est is. Sebastian Vettel idn lt a lehetsggel, de amint mr elrulta, miutn elveszti a cmt, az F1 trtnete sorn sikeresnek szmt 5-st fogja hasznlni.

j idmr

A Sportszablyzat legutbbi, mrcius 12-n kiadott hivatalos vltozatba mr bekerlt az idmr j rendszere, amelyben a dntsk kapnak egy extra szett opcis - lgyabb keverk - gumit, hogy ne maradjanak a bokszban az abroncsokkal sprolva. Ezt a szettet az idmr utn vissza kell szolgltatniuk, teht a versenyen nem hasznlhatjk, rajtolniuk pedig azzal a garnitrval kell, amellyel a Q2-ben elrtk a legjobb kridejket. (A Q2 tbbi rsztevjre, akik nem jutottak be a Q3-ba, ez nem vonatkozik: k tovbbra is szabadon vlaszthatnak gumit a futam nyitetapjhoz.) Hogy a dntsk lhessenek a pluszszett nyjtotta lehetsggel, a Q3 hosszt 10-rl 12 percre nveltk, a Q1-t pedig 20-rl 18 percre cskkentettk.

Egy kisebb mrtk mdosts azoknak a sorrendjre vonatkozik, akik az idmr valamelyik etapjban nem rnek el semmilyen ideredmnyt. ket az eddigiekhez hasonlan hrom osztlyba soroljk:

1) Azok, akik nekivgtak egy mrt krnek, csak nem fejeztk be,

2) azok, akik kihajtottak a bokszbl, de mrt krt meg sem prbltak megtenni

3) azok, akik ki sem hajtottak a bokszbl.

rtelemszeren ebben a sorrendben is rangsoroljk ket. Mg azonban az egy osztlyba tartoz versenyzk helyezst eddig a rajtszmuk hatrozta meg, mostantl az elz etapban elrt eredmnyk lesz a mrvad (a Q3 esetben a Q2, a Q2 esetben a Q1, a Q1 esetben pedig a 3. szabadedzs).

Prgsebb szabadedzs

Rgi problma, hogy a pntek dleltti nyitedzs (szakzsargonban a P1) els harmada-fele medd vrakozssal telik: a nagy csapatok versenyzi a garzsban lgatjk a lbukat, amg szegny sereghajtk vonakodva letakartjk a kezdetben mindig nyers, poros aszfaltot. Ezen prblnak meg segteni azzal, hogy mostantl mindenki kap egy extra szettet az elsdleges (azaz kemnyebb keverk) gumibl, amely azonban kizrlag a P1 els fl rjban hasznlhat fel, utna vissza kell szolgltatni. Ezzel prhuzamosan engedlyeztk, hogy egy csapat az eddigi kett helyett akr ngy, teht autnknt kt piltt szerepeltessen az els s msodik szabadedzsen, ami arra hivatott sztnzni az istllkat, hogy tbb lehetsget adjanak a vezetsre a tartalkjaiknak – legalbbis elvben, mert az tlltsi nehzsgek miatt nem letszer, hogy edzs kzben cserljenek versenyzt. A pnteki trningek hossza ugyanis vltozatlanul csak msfl ra lesz.

Az autnknt a nagydjhtvgn rendelkezsre ll gumik szma ezrt rdemben nem vltozott. A leoszts taln ezzel a kplettel jegyezhet meg a legknnyebben:

7p + 5o + 4i + 3w

Vagyis a versenyzk 7 szett elsdleges (kemnyebb) s 5 szett opcis (lgyabb) slickkel, valamint 4 szett intermediate s 3 szett esgumival gazdlkodhatnak a hrom nap alatt. Ebbl egy szett elsdlegest mr a P1 els fl rja utn, egy jabb szettet a P1 vgeztvel, aztn a P2 s a P3 utn egy-egy tovbbi szett elsdlegest s opcist is le kell adniuk, teht az idmr kezdetre mindkt keverk gumibl hrom garnitrjuk marad - csakgy, mint eddig.

Rszben szintn a szabadedzseket rint vltozs, hogy az idntl nem csupn az idmr, hanem a P1, P2 s P3 alatt is kihvhatnak autkat technikai ellenrzsre szrprbaszeren. Ha valaki ilyenkor figyelmen kvl hagyja a jelzst, megszhatja egy szimpla megrovssal, feltve, hogy az autjt azonnal, vltozatlan llapotban visszajuttatjk az FIA garzsba. m amennyiben ezt is elmulasztja, a bokszutcbl kell rajtolnia vasrnap.

100 kg-os zemanyaghatr

Az egyik legnagyobb nyilvnossgot kapott jts, hogy a takarkossg jegyben korltoztk a versenyen elgethet benzin mennyisgt, amely ettl az vtl kezdve 100 kg lett (az autsportban azrt szoks az zemanyag tmegt megadni a trfogata helyett, mert az utbbi a hmrsklettl fggen vltozik). Ez jelents vltozs: br eddig nem rtak el semmilyen maximumot, a rgi motorral hajtott autk jellemzen 150-160 kg benzinnel tudtk teljesteni a nagydjak 305 km-es tvjt. Fontos krlmny ugyanakkor, hogy a 100 kg-os limit csak a rajttl a leintsig tart idszakra vonatkozik, vagyis a fel- s levezetkrkre nem, ezrt az autk ennl tbb, kb. 110 kg benzinnel fognak elindulni a garzsbl a rajtrcs fel. Radsul a parc fermbe tartva tbb nem lehet flrellni a plya szlre azrt, hogy maradjon elg zemanyag a tankban a ktelez mintavtelhez, pedig a csapatok az utbbi vek sorn rutinszeren alkalmaztk ezt a trkkt.

A V6-os turbk teht – a kisebb hengerrtartalom mellett jrszt a 160 lers, krnknt 33 msodpercig hasznlhat ERS-nek ksznheten – harmadval kevesebbet fogyasztanak a V8-as szvknl. A turbnyomst nem korltoztk, s engedlyeztk a kzvetlen befecskendezs hasznlatt az eddigi nyoms tszrsvel, 500 barral. A motorok maximlis megengedett percenknti fordulatszmt viszont 18 ezerrl 15 ezerre cskkentettk, valamint elrtk, hogy a benzin pillanatnyi tfolysi sebessge legfeljebb 100 kg lehet rnknt, 10 500-as fordulatszm alatt pedig 5,5 + 0,009 rpm. Kiktttk tovbb, hogy amikor felllnak a rajtrcsra, a versenyzknek egyenletes tartott gzzal kell kzlekednik a bokszutcban – ez apr mdosts ugyan, de jl mutatja, hogy a szablyalkotknak milyen nnszokkal kell foglalkozniuk.

A szablyzat egybknt nem trfl: aki tlpi a 100 kg-os hatrt a rajt s a cl kztt, azt automatikusan kizrjk a versenybl. Egyltaln nem lesz meglep, ha – klnsen a szezon elejn – egyes csapatok elbuknak ezen.

Szabad a tnc

Tavaly sokaknl kicsapta a biztostkot, hogy Vettelt hivatalosan megrttk a sportfelgyelk, mert az Indiai Nagydj vgn a clegyenesben fstl gumikkal prgve-forogva nnepelte negyedik vilgbajnoki sikert. Pedig nem volt vlasztsuk, hiszen csak azt a paragrafust kvettk, amely kikti, hogy a leints utn mindenkinek „felesleges kslekeds nlkl", kzvetlenl a parc fermbe kell hajtania. Azt ugyanakkor senki nem vitatta, hogy abszurd valakit a kznsg szrakoztatsrt bntetni, ezrt ettl az vtl kezdve kzkvnatra enyhtettek a vonatkoz szablyokon. A futam gyztese mentessget kapott a fenti cikkely all, vagyis megszakthatja a levezet krt az nnepls kedvrt, feltve, hogy ezt biztonsgosan, msok veszlyeztetse nlkl teszi, nem mdostja vele az autja szablyossgt, s a djtad ceremnia sem szenved ksedelmet miatta. Mindez szp s j, csak ppen lehet, hogy es utn kpnyeg: ersen krdses, hogy az j, knyes motorokat s a milliliterre kiporcizott benzint brki is kockztatni fogja egy kis gumigets kedvrt.

Trfea a legtbb pole-rt

Az FIA meghirdetett egy j djat, amely a szezon sorn a legtbb pole pozcit szerz versenyznek jr. Holtverseny esetn a 2., majd a 3. helyezsek szma dnt, de a trfenak, mivel pontot nem osztanak rte, a dicssgen tl ms ttje nincs.

Biztonsgosabb bokszutca

A szablyalkotk gondoltak a szerelkre is: nekik az idn mr nemcsak a versenyeken, hanem az idmrkn is ktelez lesz fejvdt viselnik, amikor a bokszutcban dolgoznak. Tovbbra is a csapatok felelssge, hogy az autikat biztonsgosan indtsk tnak a kerkcserk utn, st mr a garzsbl is, s ha mgsem tesznek gy, az eddiginl komolyabb retorzira kszlhetnek. Akit az egyik edzsen engednek ki veszlyesen, az az adott htvge, akit pedig a versenyen, az a kvetkez htvge rajtrcsn szmthat tzhelyes htrasorolsra, valamint – ha az incidens ellenre folytatni tudja a kzdelmet – rgtn egy tz msodperces stop&go bntetsre is. A szigortsra azrt volt szksg, mert a tavalyi Nmet Nagydjon a Mark Webber Red Bulljrl elszabadul kerk telibe tallt egy bokszutcai operatrt, s a szezon folyamn a Williams integrlt kerkanyi is tbbszr megadtk magukat. A vtkes csapatok akkor mg megsztk pnzbrsggal. A bokszutcai sebessgkorltozs egybknt egsz htvgn 80 km/ maradt.

Az istll szemlyzetnek rdekeit vdi az jszakai munkastop is. A rendszer voltakppen ugyanaz, mint eddig: akik kzvetlenl rszt vesznek az autk zemeltetsben, nem tartzkodhatnak a plya hatrain bell a P1 startja eltt 11 rval kezdd s 3 rval vgzd, valamint a P3 startja eltt 9 rval kezdd s 3 rval vgzd idszakban. Ez all a csapatok tavaly az egsz szezonban csupn ktszer kaphattak mentessget, idn viszont hat jokerk lesz, tekintettel arra, hogy az j autk eleinte vrhatan gyakran el fognak romlani, s a javtsi idejk is lnyegesen megntt.

Az augusztusi, 14 napos ktelez gyrbezrst szintn megtartottk, hogy az addigra rendszerint tlhajszolt alkalmazottak elmehessenek pihenni. Azt ugyanakkor – felteheten egy kiskaput bezrand – jonnan ktttk ki, hogy a csapatok ebben az idszakban kls cgeknek sem adhatnak megbzst az F1-es programmal kapcsolatos feladatokra, pldul CFD-szimulcik elvgzsre, alkatrszek gyrtsra, vagy rszegysgek sszeszerelsre.

j bntetsek, bntetpontok

Az thajtsos s a 10 msodperces stop&go mellett egy j lehetsggel bvlt a verseny kzben kioszthat bntetsek kre: a sportfelgyelk mr 5 msodpercre is tlhetik az enyhbb vtsgek elkvetit. Ezt a legrzkletesebben taln stop&boxnak lehetne hvni, mert az illet autjn a ktelez id letelte utn elkezdhetnek dolgozni a szerelk – ellenttben a hagyomnyos stop&gval, amely utn vissza kell hajtania a plyra, nem cserlhet egyttal kereket is. Radsul, ha a vtkes mr nem tervez tbb bokszkillst, amikor megkapja a stop&box bntetst, vlaszthatja azt a lehetsget is, hogy a plyn marad, s az idejhez utlag adjk hozz az 5 msodpercet. Ezzel kapcsolatos egy msik mdosts is: ha a futam utols hrom krben sjtjk stop&boxszal, thajtsossal vagy stop&gval, azt mr nem kell a bokszban letltenie, mert a verseny utn automatikusan rendre 5, 20, illetve 30 msodperces idbntetsre vltozik. Ez korbban is gy volt, csak nem az utols hrom, hanem az utols t krrel.

Beszrtak egy j jelzt a Sportszablyzat 20.2-es cikkelybe is, amely mr gy szl, hogy a plya elhagysval – pldul egy kanyar levgsval – nem lehet „tarts" elnyre szert tenni. Aki ezt megtette, arra eddig szinte biztos bntets vrt, ha nem adta vissza jformn azonnal a pozcijt. A versenyigazgat, Charlie Whiting azonban mostantl sajt hatskrben felajnlhatja neki azt a lehetsget, hogy adja vissza a szablytalanul szerzett elnyt, mieltt a sportfelgyelk vizsglatot indtanak ellene.

Az mr nagy nyilvnossgot kapott az elmlt hnapok sorn, hogy a kzton bevlt rendszer mintjra bevezettk a bntetpontokat. Ezek a kiosztsuk utn tizenkt hnappal vlnek el, de akinek sszegylik 12 a szuperlicencn, azt automatikusan kizrjk a kvetkez versenyrl, s a pontjai lenullzdnak. Egyelre ugyanakkor sem a Sportszablyzatban, sem az FIA ltal szankcionlt valamennyi szrira rvnyes Nemzetkzi Sportkdexben nem rszleteztk, hogy az egyes kihgsokrt hny pont jr.

Dupla pontos idnyzr

Az egyik legnagyobb vitt kavar mdosts ktsgtelenl az, amely szerint az utols futamon – azaz idn az Abu-dzabi Nagydjon – a szoksos pontok ktszerest fogjk kiosztani. Ezt a dntst maguk a csapatok is tmadtk, pedig k szavaztk meg, br tny, hogy Bernie Ecclestone erszakolta ki, mert Vettel tavaly tl korn bebiztostotta magnak a vb-cmet, gy az utols futamok a bajnoki kzdelem szempontjbl rdektelenn vltak. Az j rendszerben a szezonzr eltt mg 50 pontos elny sem lesz felttlenl elg a vgs gyzelemhez, s a harmadik helyrt is tbb (30) pont jr majd, mint a tbbi futamon az elsrt. Ecclestone eredetileg az utols hrom forduln szeretett volna dupla pontokat osztani, ebbe azonban a csapatok mr nem mentek bele.

Szigor tesztszablyozs

A tesztelsre vonatkoz elrsokat teljesen tfogalmaztk, bevezetve nhny j fogalmat is:

1. TCC

Ez a hagyomnyos rtelemben vett tesztels a 2013-as, 2014-es vagy 2015-s technikai szablyzat szerint ptett autkkal. Egy csapat legfeljebb 15 ezer kilomtert gyakorolhat a plyn a naptri v folyamn, akrcsak tavaly, ezt a limitet azonban valsznleg senki nem fogja elrni: az elszezon tizenkt tesztnapja alatt a Mercedes GP is csak szk 5 ezret tett meg. Az joncok tesztjt eltrltk, viszont enyhtettk az idny kzbeni teszttilalmat oly mdon, hogy ngy kijellt nagydj helysznn a verseny utn ktnapos tesztet bonyolthatnak le a csapatok. Ez kltsghatkony megoldsnak grkezik. Br egyelre nem hoztk nyilvnossgra, hogy melyik plykat vlasztottk, hrom - Bahrein, Barcelona s Silverstone - mr biztosnak tnik, mert a Pirelli bejelentette, hogy ezeken a helyszneken vgzi el a gumik kirtkelst. A szablyzatban ugyanis szerepel, hogy a szezon kzben rendelkezsre ll nyolc tesztnapbl egyet minden istllnak a gumik tesztelsre kell fordtania; ekkor a Pirelli ltal kijellt programot kell kvetnik, s a szerzett adatokat ktelesek megosztani a tbbiekkel.

Mks jts, hogy a TCC alatt a szuperlicenccel nem rendelkez piltk autjnak htuljn folyamatosan vilgtania kell egy zld lmpnak. Ez az F1 vlasza a kzton elterjedt T betre...

2. TPC s THC

A TPC a tesztels a 2010-es, 2011-es vagy 2012-es, a THC pedig a mg rgebbi technikai szablyokhoz plt autkkal. Ezekre vonatkozan nincs semmilyen korltozs, kivve, hogy kizrlag demgumikat szabad hasznlni, s a tervezett TPC-rl az FIA-t elzetesen tjkoztatni kell.

3. PE

Ez a kezdbetkhz magyarul is passzol promcis esemnyt jelenti, amelybl csapatonknt vente kett bonyolthat le kortrsnak szmt autval, demgumikon, naponta legfeljebb 100 km teljestse mellett. Az istllk ezt a lehetsget hivatalosan tbbnyire reklmfilmforgatsra szoktk fordtani, de j szoksukhoz hven kihasznljk aerodinamikai tesztelsre vagy rendszerellenrzsre is – kzlk tbben, pldul a Lotus, ezeken a napokon jrattk be az idei autjukat.

Aerodinamikai korltozsok

A Sportszablyzatot bvtettk egy teljesen j, nyolcadik fggelkkel, amely az aerodinamikai fejlesztsekre vonatkoz, az eddiginl lnyegesen szigorbb elrsokat tartalmazza. A szveg tele van els rnzsre ijeszt kpletekkel, a lnyege azonban nem klnsebben bonyolult. Az vet nyolchetes „aerodinamikai tesztperidusokra" osztottk, s kiktttk, hogy minden ilyenre

WT + TF ≤ 30

legyen, ahol WT a szlcsatornban hetente tlttt rk tlagos szma, TF pedig a szmtgpes ramlstani modellezs, vagyis a CFD sorn hasznlt tlagos szmtsi kapacits teraflopban mrve (a flop nev mrtkegysg azt fejezi ki, hogy a gp hny lebegpontos szmtsi mveletet kpes elvgezni egy msodperc alatt).

Teht a csapatoknak gy kell beosztaniuk a szlcsatornban s a CFD-vel elvgzett teszteket, hogy a kett egytt nem lphet t egy megadott hatrt; minl tbbet hasznljk az egyiket, annl kevesebbet hasznlhatjk a msikat. A szlcsatornban egybknt tovbbra is legfeljebb 60 szzalkos mretarny modelleket lehet tesztelni maximum 50 m/s-os (180 km/-s) sebessggel, s egy adott hten bell nem tovbb, mint 60 rn t.

Forrs: gphirek.hu

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hrdetsek
 
Nvnap

 

 
Kvetkez verseny plyarajza
Olasz Nagydj 2015. szeptember 6.
 
Kpek 2012

Ausztrl Nagydj:
szabadedzs  idmr  verseny

 
Kpek
 
Tesztek 2011

Valencia 2011. februr 1.
Valencia 2011. februr 2.
Valencia 2011. februr 3.

 
Kpek
 
Naptr
2024. December
HKSCPSV
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
 
ra
 
Szmll
Induls: 2005-11-25
 
Ltogatk az oldalon
 
VB 2015

A vb llsa a Magyar Nagydj utn:

Piltk:

1: L.Hamilton 202
2: N.Rosberg 181
3: S.Vettel 160
4: V.Bottas 77
5: K.Rikknen 76
6: F.Massa 74
7: D.Ricciardo 51
8: D.Kvyat 45

Tovbb >

Konstruktrk:
1: Mercedes 383
2: Ferrari 236
3: Williams 151
4: Red Bull 96
5: Force India 39
6: Lotus 35

Tovbb >

 
Csapatok 2015

Mercedes AMG Petronas F1
6 Nico Rosberg (nmet)
44 Lewis Hamilton (brit)

Infiniti Red Bull Racing
3 Daniel Ricciardo (ausztrl)
26 Daniil Kvyat (orosz)

Williams Martini Racing
19 Felipe Massa (brazil)

77 Valtteri Bottas (finn)

Scuderia Ferrari
5 Sebastian Vettel (nmet)
7 Kimi Rikknen (finn)

McLaren Honda
14 Fernando Alonso (spanyol)
22 Jenson Button (brit)

Sahara Force India F1 Team
11 Sergio Perez (mexiki)
27 Nico Hlkenberg (nmet)

Lotus F1 Team
8 Romain Grosjean (francia)
13 Pastor Maldonado (venezuelai)

Scuderia Toro Rosso
33 Max Verstappen (holland)
55 Carlos Sainz Jr. (spanyol)

Sauber F1 Team
9 Marcus Ericsson (svd)
12 Felipe Nasr (brazil)

 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Egyb linkek

M=A=R=K=Y=H MULTIMDIS WEBPAGE csak nagyoknak!
www.gportal.hu/mindenesetre
www.f1.gportal.hu
Hispania Racing F1 Team

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!